Ktorý mobil fotí najlepšie?

Už dávno neplatí, že dobrú fotku odfotíte len nadupanou zrkadlovkou. Na vytvorenie krásneho portrétu, bežných záberov či dychberúcich krajinných scenérií Vám postačí aj Váš mobil. Ako fotiť mobilom vie dnes už každý. Nie každý ním však dokáže odfotiť dobré zábery. 

Nemusíte vlastniť mobil s najlepším foťákom na trhu. Tajomstvo spočíva vo využití plného fotografického potenciálu Vášho mobilu a v osvojení si základných fotografických zručností. Dôležitý je najmä cit pre estetiku, kompozíciu a svetlo. Kvalita výsledných záberov vo veľkej miere závisí však aj na rozlíšení Vášho mobilu, kvalite obrazu, ako aj na počte objektívov, vrátane širokouhlého objektívu, ktorý je skvelý na fotenie interiérov, architektúry či krajiny. Pozreli sme sa preto pre Vás na to, ktorý mobil fotí najlepšie.

Mobily s najlepším fotoaparátom

Iphone 11 Pro Max má trojitý fotoaparát umožňujúci scénu odfotiť normálne, širokouhlo alebo priblížene. Za pomoci umelej inteligencie dokáže všetky objektívy spájať. Medzi najlepšie mobily patrí aj vďaka vynikajúcemu portrétovému či nočnému režimu, ktorý skvele fotí aj v zlých svetelných podmienkach.

Samsung Galaxy Note10+ má hlavný objektív, ultraširokouhlý objektív, teleobjektív a objektív pre hĺbkové snímanie DepthVision, ktorý dokáže naskenovať objekt a previesť ho do pohyblivej 3D podoby. Fotenie mobilom bude pre Vás pestrejšie vďaka režimu dynamického zaostrenia s množstvom efektov či Super Steady režimom, ktorý ostro zachytí rýchlo sa pohybujúce predmety. Nočná fotografia je tu však priemerná.

Sony Xperia 1 fotí tromi výkonnými objektívmi, ktoré potešia najmä kreatívcov. Má zaujímavú Eye AF funkciu. Ak fotografujete človeka, mobil automaticky zaostrí na jeho oko, čím dosiahnete profesionálnejšie vyzerajúce fotografie. V športovom režime navyše odfotí až 10 snímok za sekundu a skvele fotí aj pri veľmi zlých svetelných podmienkach.

Huawei P30 Pro má štyri objektívy - klasický, širokouhlý, objektív s päťnásobným optickým priblížením a objektív zisťujúci umiestnenie objektov na fotografovanej scéne, čo pomôže pri efektoch rozmazaného pozadia, pri zaostrovaní či fotení v zlých svetelných podmienkach. Zaujímavé je aj prepínanie medzi objektívmi priamo v aplikácii, kreatívne režimy, umelá inteligencia, Pro režim, vynikajúci nočný režim či makro fotografie so zaostrením na 2,5 mm.

Na čo slúži viac objektívov v mobile?

Objektív fotoaparátu v mobile pozostáva z niekoľkých šošoviek v zložitej zostave za sebou. Kvalitné smartfóny majú hneď niekoľko objektívov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou - vďaka tomu môžeme používať režim, ktorý nám fotografovaný objekt viac "priblíži" alebo môžeme urobiť širokouhlý záber.
Keď má objektív krátku ohniskovú vzdialenosť, dokáže robiť veľmi širokouhlé zábery, vhodné napr. pri fotení krajiny, architektúry. Keď je naopak ohnisková vzdialenosť dlhá, celá scéna je priblížená - takto sa
 dobre fotia napríklad detaily či portréty (viac “nazoomuje”).

Základný objektív mobilného fotoaparátu má väčšinou ohniskovú vzdialenosť zodpovedajúcu 26 - 28 mm ekvivalentu pri klasickom kinofilme (t.j. mierne širokouhlý záber).

Presné ohniskové vzdialenosti objektívov na smartfónoch výrobcovia uvádzajú málokedy, ale pre predstavu:
iPhone X má objektívy s ekvivalentom 28mm a 52mm
iPhone 11 Pro Max: 13/26/52 mm
Samsung Galaxy S9: 26/52mm
Huawei P20: 27mm/80mm

Prečo je clona dôležitá?

V každom puzdre smartfónového fotoaparátu je dobre rozpoznateľné„oko“ v podobe svetelného vstupu do optickej sústavy, ktoré predstavuje vlastne clonu

Dôležitý údaj pri posudzovaní kvality fotoaparátu v smartfóne je svetelnosť objektívu. Nájdete ho zapísaný spolu s písmenom F, lomkou a číselnou hodnotou. V základe sa ním vyjadruje to, koľko svetla je daný optický systém schopný zozbierať. Na špičkových smartfónoch sa stretávame s výbornými hodnotami F/1.8 alebo F/1.6. V zásade sa dá povedať, že čím nižšie číslo F je, tým lepšie, pretože tým viac svetla do systému vstupuje. Výsledkom sú lepšie fotografie, a to predovšetkým pri horších svetelných podmienkach (večer a v noci). Najlepšiu svetelnosť má vždy základný objektív (nie zoom, širokáč).

Nezáleží na tom, akým moderným a skvelým mobilom fotíte. Dôležité je mať cit pre estetiku a kompozíciu, a vedieť využiť rôzne svetelné podmienky na vytvorenie dobrých záberov. To všetko, ako aj grafickú úpravu fotiek priamo v mobile, sa naučíte na našich kurzoch fotenia mobilom :)

článok pre Vás napísala Jarka G. Gaľová, 01/2020

Fotografie z iPhonu 11 Pro Max

Kurzy fotografovania a grafickej úpravy fotografií vytvorených smartfónom. Naučte sa využívať foťák na svojom mobilnom telefóne na maximum!

SLEDUJTE NÁS
NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH


PRIHLÁSIŤ SA NA ODBER NOVINIEK

O nových termínoch fotokurzov Vás budeme informovať ako prvých!

SLEDUJTE NÁS: